Pomysły na wnętrza z tapetami

Przez Redakcja w dniu

Zainspirowana światem tapet postanowiłam podzielić się kilkoma pomysłami z realizacji jak i zastosowanie ich w projektach wnętrz.

Odmieniają one wnętrze nadając charakter. Mogą ukryć mankamenty i nierówności ściany jak i sufitu.

Wybór rodzaju tapet jest duży, ja i tak najbardziej skupiam się na wzorze, który przemawia do mnie i oczywiście pasuję do wnętrza jakie chcę uzyskać.

Do wybory mamy:

Tapety papierowe – są najmniej trwałe, ale i najtańsze. Dobrze jest stosować je w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na zabrudzenie i uszkodzenia, jak np. sypialnie. Te o żywych kolorach i wzorach przedstawiających bohaterów kreskówek polecane są do pokojów dziecięcych.

Tapety winylowe – jako że są odporne na częste zmywanie, polecane są do pomieszczeń gospodarczych, kuchni i łazienek.

Tapety z włókna szklanego – są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto stosować je w przedpokojach i korytarzach. Tapety takie, po położeniu, maluje się specjalnymi farbami – są one odporne na wielokrotne zmywanie i czyszczenie.

Raufazy – tapety przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, które mają nadać ścianie określoną fakturę (jest ona uzyskiwana dzięki rozmieszczonym między warstwami papieru wiórkom drzewnym). Tapety takie można wielokrotnie przemalowywać.

Tapety tekstylne – wykonywane z różnych materiałów (m.in. jedwabiu i lnu) na podłożu papierowym lub akrylowym nadają wnętrzu ciepłego, oryginalnego charakteru. Świetnie nadają się do salonu, sypialni, gabinetu.

Tapety welurowe, korkowe, fototapety – pełnią funkcje dekoracyjne. Stosowane zwykle wycinkowo, na zasadzie akcentu lub uzupełnienia. Rzadko pokrywa się nimi całe powierzchnie ścian.

Tapety flizelinowe – to produkty nowej generacji, pozwalające tapetować w sposób szybki, łatwy i dokładny. Jak sama nazwa wskazuje, tapety te zawierają fizelinę. Surowiec ten powoduje, że ten rodzaj tapety bardzo zyskuje na jakości pod każdym względem. Fizelina (powstała w wyniku łączenia celulozy i poliestru) nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega do ściany, a przyklejenie jej nie przysparza żadnych kłopotów. W tym przypadku klejem smarujemy ścianę, a nie paski tapety. W ten sposób unikamy niebezpieczeństwa przemoczenia tapety klejem, która nadmiernie nasączona drze się i pęka. Aby tapeta dobrze przylegała do podłoża, należy użyć specjalnego wałka.

Kategoria: Blog | Komentarze: 0

Avatar for Redakcja

Redakcja

Napisz pierwszy komentarz!

Pozostaw odpowiedź