Świat lamp - inspirujący hand made

Postanowiłam wybrać temat lamp

Na rynku oświetleniowy wybór bez liku, jednak zawsze przerażały mnie ceny lamp , które najbardziej mi się podobały. Rozpoczęłam batalię w wyszukiwaniu lamp, które będę eko, kreatywne, inspirujące, związane z naturą.

Doszłam dzięki temu do wniosku, że najpiękniejsze i oryginalne będą te, zrobione przez nas samych. Czasem nie wiele trzeba aby takiego rzemiosła samemu spróbować. Zabawa w twórczość jest bardzo uwalniająca.

Ja mam w domu już 3 zrobione samodzielnie, 1 w spadku ze dworu, która też została zrobiona przez kogoś samodzielnie.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Odmiany klonów palmowych

Odmiany Klonu Palmowego

Klon palmowy – duży krzew, czasem małe malownicze drzewo w parasolowatą koroną. Dorasta do 5 m wys. i szer. Liście zielone, wachlarzowate, powcianne, bardzo zmienne. Jesiennie pięknie przebarwa się na jaskrawe kolory. Stanowisko najlepiej osłonięte. Potrzebuje gleby wilgotnrj, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Jest nie w pełni mrozoodporne, szcególnie młode egzemplarze. występuje w wielu odmianach. Różnią się one między sobą kolorem liści, wysokością oraz pokrojem.

Klon palmowy Atropurpureum - to najbardziej znana i ceniona odmiana klonu palmowego, dorastająca do 3 metrów wysokości. Ma wachlarzowate, powcinane liście, intensywnie ciemnoczerwone, dzięki czemu w ogrodowej kompozycji wyraźnie odróżnia się od innych roślin. Niewielkie rozmiary predysponują klon palmowy 'Atropurpureum' do uprawy w małych ogrodach.

Klon palmowy Bloodgood - to odmiana klonu palmowego dorastająca do 10 m wysokości , w Polsce znacznie niższy. Liście dosyć duże 5 -klapowe. Od wiosny do jesieny ciemnopurpurowe. Prawdopodobnie najciemniejsza zabarwiona odmiana klonu palmowego.

Klon palmowy Butterfly – Ciekawa odmiena o średnim wzroście o rozpostortym pokroju. Liście małe, głęboko powcinane, 7 -klapowe, kolorowe szrozielone z kremowymi brzegami, jesienią czerwieniejącymi. Odmiana bardzo wrażliwa na mrozy.

Klon palmowy Dissectum - zdecydowanie jedna z najwolniej rosnących odmian klonu palmowego, osiągająca 2 metry wysokości, o lekko przewieszającym pokroju. Liście są mocno powcinane, koloru zielonego, posiadają dodatkowo postrzępione brzegi. Jesienią przebarwiają się na jaskrawożółto do pomarańczu. Nie w pełni mrozoodrporny.

Klon palmowy Dissectum Nigrum - ciekawa odmiana klonu palmowego dorastająca do 1,5 m z dwukrotnie większej szerokości. Brązowo czerwone, mocno powcinane liście. Podobnie jak odmiana klonu 'Dissectum' ma lekko przewieszony pokrój.

Klon palmowy Garnet – Piękne ormao parasolowatych wygiętych pędach. Dorasta do 3 m wys. i 4 m szer. Liście ciemnopurpurowe. Dosyć dobra mrozoodporność. Piękna na wrzosowiska.

Klon palmowy Trompenburg – Jedna z najlepszych odmian klonu palmowego o dosyć silnym wzroście, tworzac zwykle małe malownicze drzewo. Przyjmuje pokrój odwróconego stożka. Liście bardzo ładne, błyszczące. Młode intensywnie purpurowe, latem zieleniejące, jesienią purpurowe.

Klon palmowy Mikawa-yatsubusa - niezwykle interesująca odmiana klonu palmowego dorastająca do 0,8 m wysokości. Krzew charakteryzuje się bardzo oryginalnym pokrojem dzięki gęsto układającym się liściom.

Klon palmowy Orange Dream - dorasta do 4 metrów wysokości, a jego liście są powcinane i ostro zakończone. Wiosną mają intensywny pomarańczowy kolor, następnie przebarwiają się na żółto.

Klon palmowy Sangokaku - to odmiana klonu palmowego o przebarwiających się zimą gałęziach na kolor kolarowoczerwony. W sezonie wegetacyjnym liście są żywo zielone, jesienią złocistożółte, z brzoskwiniowym odcieniem.

Czytaj dalej...

Mozaika do wnętrz i ogrodów

Mozaika z kamienia do wnętrz i ogrodów

Film prezentujący etapy powstawania mozaiki ze zdjęcia https://www.youtube.com/watch?v=emGqtM4Rkww

Mozaika to dekoracja w postaci wzoru wykonana z małych kamieni, szkła czy ceramiki. Technika układania mozajek znane były już w starożytności.
Pierwsze mozaiki układano z otoczaków, znalezionych na brzegu rzeki czy też morza. Nazwano tę technikę „opus barbaricum", a powstałe w ten sposób mozaiki charakteryzowały się monochromatycznością. Podpowiadamy jak podobną mozaikę z małych okrągłych kamieni można ułożyć we własnym ogrodzie.

Krok 1:
Należy zaopatrzyć się w dużą ilość otoczaków.
Najlepiej wybierać te w podobnym rozmiarze i regularnym kształcie.

Krok 2:
Podstawą do stworzenia mozaiki może być kwadrat z wyjętej z tradycyjnego chodnika kostki brukowej. Ważne jest aby obramowaną, utwardzoną przestrzeń wysypać mieszanką lekko wilgotnego piasku, która będzie doskonałą zaprawą dla układanych wewnątrz kamienia.
Następnie na tak przygotowanym podłożu układamy wzór wg naszego uznania i fantazji, ubijając kamienia gumowym pobijakiem.

Krok 3:
Przy pomocy poziomnicy upewnij się, że powierzchnia mozaiki zrównuje się z powierzchnią chodnika, przy czym jej środek powinien być nico wyżej, aby woda deszczowa mogła z łatwością odpływać na boki.

Krok 4:
Następnie układamy kolejne części mozaiki, powtarzając poprzednie kroki. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie pośrodku jednego większego kamienia, który będzie stanowił uroczą dekorację.

Krok 5:
Zanim piasek całkiem wyschnie, można wprowadzać małe poprawki w mozaice. Przy pomocy gumowego pobijaka wyrównujemy powierzchnię dekoracji.

Krok 6:
Nadmiar piasku zdmuchujemy z powierzchni mozaiki przy pomocy dmuchawy do liści, ustawionej na najniższy program. Następnie opłukujemy kamienie przy pomocy lekkiej mgiełki wody.

Krok 7:
Po ok. 2 godzinach od wykonania poprzedniego kroku, wypełniamy przestrzenie pomiędzy kamieniami mieszanka mokrego piasku, tworząc coś na kształt fugi. W ten sposób nadajemy mozaice wykończonego wyglądu.

Krok 8:
Nad mozaiką wyciskamy wodę z gąbki. Powtarzamy ten krok każdego dnia, przez co najmniej 5 dni, aby mozaika mogła dobrze osiąść w ziemi. Unikamy chodzenia po niej przez okres tygodnia.

Źródło: Better Homes & Gardens

W celu wykonania i wyceny mozaiki przez firmę zapraszam do kontaktu https://www.facebook.com/galeriaRN/

Czytaj dalej...

płytki łazienkowe ceramiczne

Kolekcja płytek Blue Leaf

Wzór płytek nigdy nie powtarza się , gdyż każda płytka jest ręcznie  i oddzielnie wykonywana, dlatego mamy pewność ich oryginalnego i niepowtarzalnego wyglądu.

Szkliwienie wykonane jest z modnego w tym sezonie koloru turkusu.

Dostępne są w dwóch kształtach: koła i kwadratu.

Wymagają umiejętnego ich kładzenia na ścianie, gdyż nie są zupełnie płaskie lecz trójwymiarowe tworząc specyficzną płaskorzeźbę.

Wzory do obejrzenia na stronie https://www.facebook.com/galeriaRN/

Czytaj dalej...

Rodzaje osłon okiennych, które wybrać

Osłony okienne:

Żaluzje

Markizy

Rolety

Rolety rzymskie

Jeśli chcemy zakupić osłony okienne, musimy najpierw zastanowić się czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Warto dowiedzieć się, jakie jest ich praktyczne zastosowanie, aby nie dokonać zakupu, kierując się jedynie względami estetycznymi.

Najpierw zastanowiłabym się nag tym którą najważaniejszą funkcje mają spełnić:

  • dawkowanie promieni słonecznych,

  • termoizolacyjne,

  • ochronne,

  • izolujące od hałasu,

  • stanowić dodatkową ochronę przed włamaniem.

Przy wybieraniu rodzaju osłon okiennych trzeba wziąć pod uwagę kształt i wielkość okien, a także sposób ich otwierania. Warto również zadać sobie pytanie, czy roleta ma spełniać funkcje czysto użyteczne, czy ma stanowić główny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Trzeba wziąć pod uwagę kierunki świata, na jakie wychodzą nasze okna i zdecydować, jakiej grubości osłony zakupić. Jeśli posiadamy dom, willę lub budynek o dużej ilości okien, warto rozważyć funkcjonalne rozwiązanie w postaci rolet sterowanych automatycznie. Do osłonięcia tarasu lub ogrodu wystarczy ozdobna markiza.


Roletki tekstylne

To bardzo popularne rozwiązanie, ze względu na mnogość wzorów i kolorów, grubość oraz umiarkowaną cenę. Wykonane są najczęściej z tkanin bawełnianych i poliestrowych, mogą być też bambusowe.

Podniesione, odsłaniają pięknie całą połać okna, dzięki czemu do pomieszczenia wpada duża ilość światła z zewnątrz. Specjalna kaseta z rolką montowana jest do zaczepów przytwierdzonych do ramy okna. Roleta podnoszona jest za pomocą łańcuszka lub sznurka. Innym rodzajem tego typu osłony okiennej jest roleta marszczona, zwijana w fałdy za pomocą linek, które są przeciągnięte z tyłu przez rzędy kółeczek, albo roleta rzymska, która podzielona jest na regularne części za pomocą cieniutkich listewek i po podciągnięciu układa się w fałdy.

Żaluzje poziome i pionowe

Uniwersalne, dostępne w wielu kolorach i fakturach. Wykonane są najczęściej z aluminium lub PVC, ale mogą być również drewniane, a przypadku żaluzji wertykalnych – także z tkanin poliestrowych, włókna szklanego i innych materiałów.

Żaluzje poziome, montowane do ramy okna, utrzymywane są za pomocą napiętych linek. Do ich podnoszenia oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służą pokrętła i wałki. Żaluzje mogą być też umieszczone w prowadnicach bocznych. Lamelki żaluzji mają standardową szerokość 25 mm, ale dostępne w sprzedaży są też o szerokości 16 mm. Warto zainwestować w żaluzje aluminiowe odbijające światło, natomiast przy wyborze plastikowych trzeba mieć świadomość, że pod wpływem letnich, wysokich temperatur mogą się odkształcać, a poziom zacieniania jaki są w stanie zapewnić, nie jest taki, jak w przypadku żaluzji aluminiowych. Mniej popularne są eleganckie, ale nieco grubsze i cięższe żaluzje drewniane, które ze względu na ciężar sprawdzają się lepiej w małych oknach. Lamelki dostępne są w szerokościach 25, 35 i 50 mm, mają zazwyczaj grubość 2 mm, co powoduje, że pomieszczenie może być dość ciemne, nawet przy optymalnym kącie nachylenia lamelek.

Żaluzje pionowe, czyli wertykalne, często wybierane są do pomieszczeń biurowych, ale ich zastosowanie jest duże szersze. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Ich lamele mają szerokość od 6-13 cm, na dole połączone są łańcuszkiem kulkowym. Nadają się do każdego rodzaju okien, również nietypowych. Mogą być montowane nawet pod skośnymi sufitami. Żaluzje pionowe mogą być wyposażone w elektryczne sterowanie za pomocą pilota.

Rolety zewnętrzne

Tego typu rozwiązanie stanowi ochronę nie tylko przed słońcem, ale i przed hałasem, utratą ciepła oraz przed włamaniem. Najlepiej swoją rolę spełniają rolety aluminiowe, przesuwane wzdłuż przytwierdzonych do ościeża okiennego aluminiowych prowadnicach bocznych. Poruszają się cicho i łagodnie, dzięki zastosowaniu gumowych uszczelek. Niewielkich rozmiarów rolety nawija się ręcznie za pomocą linki, większe za pomocą korby lub automatycznie – za pomocą pilota.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są rolety nakładane, montowane bezpośrednio do zakupionego okna. Tego typu rolety charakteryzują się świetnymi parametrami izolacji termicznej, dzięki wykorzystaniu styropianu. Rolety zewnętrzne adaptacyjne to takie, które można zainstalować na już istniejących, zamontowanych oknach. Natomiast decyzję o zakupie rolet nadprożowych trzeba podjąć na etapie projektowania budynku, wymagają one bowiem wolnej przestrzeni pomiędzy górną przestrzenią okna, a belką nadprożową. Rolety Eko Plast dostępne są w różnych kolorach i okleinach. Można zamontować do nich funkcjonalny dodatek – rolowaną siatkę przeciwinsektową.

Markizy

Przed podjęciem decyzji o wielkości markizy warto poświęcić trochę czasu na obserwację pozycji słońca z perspektywy miejsca, gdzie ma być zamontowana markiza. Najbardziej popularne rozmiary markiz osiągają szerokość od 3-7 m, zasięg to zazwyczaj około 3,6 m. Markizy montuje się najczęściej w ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych, gdyż ze względu na swoje wysokie walory estetyczne stanowią oryginalną ozdobę, która przyciąga klientów. Coraz częściej jednak montuje się je nad tarasami i ogrodami domów.

Chronią przed słońcem, dając przyjemny cień. Pomagają w zachowaniu optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Można je łatwo złożyć. Wykonane są z impregnowanej tkaniny syntetycznej. Ich konstrukcja opiera się szkielecie z pomalowanego proszkowo aluminium. Mogą być sterowane automatycznie, za pomocą pilota. Można je nabyć wraz ze sterowaną automatyką pogodową, powodującą automatyczne rozkładanie się i zwijanie o stałych porach lub w wyniku zmiany warunków atmosferycznych.

Rewolucyjne refleksole

To nowe rozwiązanie, wchodzące na europejski rynek. Refleksole chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, nie przepuszczając promieni UV. Montowane są po zewnętrznej stronie budynku, a ich cechą charakterystyczną jest sposób mocowania. Nie są montowane bezpośrednio do okien:  pozwala to na kreowanie bryły obiektu jakby na nowo. To świetny pomysł na zmianę architektury budynku, jej odświeżenie. Sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych biurowcach oraz w budynkach typu uniwersytet czy kino, gdzie refleksole całkowicie zaciemnią wnętrze.

Żaluzje fasadowe

Spełniają podobne do refleksoli funkcje. Osłaniają pomieszczenia przed promieniowaniem UV, pozwalając na zachowanie komfortu pracy i przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe montowane na zewnętrznej stronie elewacji budynku, przy otworach okiennych. Lamele żaluzji mogą być całkowicie schowane w kasecie, opuszczone do dowolnej pozycji. Dodatkowo można sterować płaszczyznami kąta wychylenia. Żaluzje fasadowe, oprócz zalet czysto użytkowych, posiadają także walory estetyczne. Z pewnością nadadzą budynkowi nowoczesny, industrialny wygląd.

Rolety rzymskie

Roleta rzymska przystosowana jest do montażu:
- do sufitu,
- na ścianę,
- lub bezinwazyjnie na ramę okna

Jeśli pragniesz w szybki sposób odmienić swoje wnętrze, nadając mu wyjątkowego charakteru roleta rzymska jest idealnym wyborem.

Posiada szeroką gamę tkanin do wyboru. Od motywów kwiatowych poprzez geometryczne wzory, pastelowe lub soczyste kolory aż po praktyczne czernie i szarości.

Roleta dostępna jest również z tkanin o różnym stopniu zaciemnienia, od półprzezroczystych do zaciemniających, dzięki czemu dopasujesz ją do każdego pomieszczenia: salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.

Czytaj dalej...

pomysły na wnętrza z tapetami

Zainspirowana światem tapet postanowiłam podzielić się kilkoma pomysłami z realizacji jak i zastosowanie ich w projektach wnętrz.

Odmieniają one wnętrze nadając charakter. Mogą ukryć mankamenty i nierówności ściany jak i sufitu.

Wybór rodzaju tapet jest duży, ja i tak najbardziej skupiam się na wzorze, który przemawia do mnie i oczywiście pasuję do wnętrza jakie chcę uzyskać.

Do wybory mamy:

Tapety papierowe – są najmniej trwałe, ale i najtańsze. Dobrze jest stosować je w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na zabrudzenie i uszkodzenia, jak np. sypialnie. Te o żywych kolorach i wzorach przedstawiających bohaterów kreskówek polecane są do pokojów dziecięcych.

Tapety winylowe – jako że są odporne na częste zmywanie, polecane są do pomieszczeń gospodarczych, kuchni i łazienek.

Tapety z włókna szklanego – są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto stosować je w przedpokojach i korytarzach. Tapety takie, po położeniu, maluje się specjalnymi farbami – są one odporne na wielokrotne zmywanie i czyszczenie.

Raufazy – tapety przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, które mają nadać ścianie określoną fakturę (jest ona uzyskiwana dzięki rozmieszczonym między warstwami papieru wiórkom drzewnym). Tapety takie można wielokrotnie przemalowywać.

Tapety tekstylne – wykonywane z różnych materiałów (m.in. jedwabiu i lnu) na podłożu papierowym lub akrylowym nadają wnętrzu ciepłego, oryginalnego charakteru. Świetnie nadają się do salonu, sypialni, gabinetu.

Tapety welurowe, korkowe, fototapety – pełnią funkcje dekoracyjne. Stosowane zwykle wycinkowo, na zasadzie akcentu lub uzupełnienia. Rzadko pokrywa się nimi całe powierzchnie ścian.

Tapety flizelinowe – to produkty nowej generacji, pozwalające tapetować w sposób szybki, łatwy i dokładny. Jak sama nazwa wskazuje, tapety te zawierają fizelinę. Surowiec ten powoduje, że ten rodzaj tapety bardzo zyskuje na jakości pod każdym względem. Fizelina (powstała w wyniku łączenia celulozy i poliestru) nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega do ściany, a przyklejenie jej nie przysparza żadnych kłopotów. W tym przypadku klejem smarujemy ścianę, a nie paski tapety. W ten sposób unikamy niebezpieczeństwa przemoczenia tapety klejem, która nadmiernie nasączona drze się i pęka. Aby tapeta dobrze przylegała do podłoża, należy użyć specjalnego wałka.

Czytaj dalej...

Wydarzenia ogrodnicze 2018

Wydarzenia i targi ogrodnicze 2018 roku


Data - Wydarzenie – Miejsce – adres strony

01 - 11 stycznia- Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2018 -Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą - http://tsw.targi.pl/

22 - 24 lutego - GARDENIA Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu - Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. ul. Głogowska 14 60-734 Poznań - http://gardenia.mtp.pl/

23 - 25 marca - Targi LUBDOM Budownictwo Aranżacje Ogród - Miedzynarodowe Targi Lubelskie S.A. Lublin, ul. Dworcowa 11 - http://www.lubdom.targi.lublin.pl/pl/67/lubdom_ogrod

 

Czytaj dalej...

Stara wanna żeliwna

 

Odnowa starej wanny żeliwnej

Postanowiłam podzielić się instruktarzem mojego małego Hand Made


Miałam wydać 2500 zł na wannę wolnostojącą, ale wciąż odkładałam na nią i wciąż jej nie było.

Kiedyś przyjechała koleżanka i zapytała czy nie chce jej wanny bo ma zamiar dać ją na złom.

Oto wanna , którą dostałam od koleżanki , w zamian pozbyłam się starego fotela obrotowego , który miałam wyrzucić do śmieci.

 

Czytaj dalej...

Umywalka - dzieło sztuki

Umywalka łazienkowa

Na tym blogu chcę zachwalać umywalki ceramiczny wykonane przez artystów ceramików.

Zamawiając umywalkę u ceramika mamy gwarancję nie powturzonego nigdzie indziej wzoru. Możemy wcześniej umówić się na kolor szkliwienia dopasowany do innych elementów w łazience.

Ta rzeźba ceramiczna, bo tak pozwolę sobie ją nazwać, może stać się głównym elementem we wnętrzu i nadać mu odpowiedni charakter.

W celu ich zakupu możemy odwiedzić strony internetowe sprzedające hand made.

Tu na zdjęciu forma roślinna w kolorze zieleni.

Ceny takich umywalek kształtują się w granicach 600 zł - 1500 zł

Czytaj dalej...

Nowoczesna Stodoła - nowy styl

 

Styl – Nowoczesna Stodoła

Myślę, że śmiało możemy określenie Nowoczesna Stodoła nazwać nowym stylem w budownictwie domów, zaczerpniętym z budowania domów w dawnym stylu lecz w unowocześnionym designe, z myślą o ekologii i budowaniu pasywnym, energooszczędnym.

 


Bryła domu jak wspomniałam wywodzi się z tradycyjnego budowania stodół – cztery proste ściany przykryte dwuspadowym dachem. Dzięki swojej prostej, niezłożonej formie pięknie wpisuje się w nowoczesny styl.

Taki typ budownictwa pozwala na wykorzystanie jak najwięcej miejsca w środku domu, a także i przede wszystkim zaoszczędzimy znacznie na jego budowie.

Charakter budowli dodają materiały zewnętrzne, często wykorzystywane są surowce lokalne takie jak kamień czy drewno.

Taki dom jest szybki w realizacji, niskobudżetowy, przyjazny środowisku, pięknie wpisujące się w zastaną otaczającą go przyrodę. Dlatego z całego serca godny polecenia.

 

Czytaj dalej...